Rimfire .22
Israel Military Industries IWS22
Rimfire (.22) suppressor
No image available
Manufacturer
MakeIsrael Military IndustriesModelIWS22Design CaliberRimfire (.22)Country of Manufacture—
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: IWS22 IWS22
Features
| Caliber Range | Rimfire (.22) |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | direct thread 1/2-28 |
| Mount Removable | No |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM, Aluminum |
| Manufacturing Method | REMOVABLE_BAFFLE_IN_SLEEVE |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 6 oz (Includes Mount) |
| Length | 6" (Includes Mount) |
| Outer Diameter | 1.19" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.