.45 ACP
Resilient Suppressors Ramblin Man
.45 ACP suppressor

Manufacturer
MakeResilient SuppressorsModelRamblin ManDesign Caliber.45 ACPCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Ramblin Man Ramblin Man
Features
| Caliber Range | .45 ACP |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 11/16 x 24 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 8.8 oz |
| Length | 7.72" |
| Outer Diameter | 1.49" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| 45ACP, 10mm, 9mm, 44 Mag, 45 Long Colt | 0" |
| 300 Blackout Subsonic | 5" |
| 300 Blackout Supersonic | 7" |
| 8.6 Blackout, 7.62×39, 350 Legend | 8" |
| 5.56/223, 6.5 Grendel, 6 ARC, 450 Bushmaster, 458 SOCOM | 10.5" |
| .308, 6.5 Creedmoor, .243 Win, 30-30, 7mm-08 | 14.5" |
| 45-70 Govt, 30-06, 270 Win, 22-250 Rem | 16" |
| 6.5 PRC, 7mm Mag, 7mm PRC, | 20" |
| 300 RUM, 300 PRC, 300 Win | 22" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.