5.56 Rifle
Jaguar Silencers CAX556
5.56 NATO suppressor

Manufacturer
MakeJaguar SilencersModelCAX556Design Caliber5.56 NATOCountry of ManufactureUSA-OH
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: CAX556 CAX556
Features
| Caliber Range | 5.56 NATO |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | — |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 12.78 oz |
| Length | 5.57" |
| Outer Diameter | 2.2" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.