5.56 Rifle
Stealth Additive Works Ekron 556
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeStealth Additive WorksModelEkron 556Design Caliber5.56Country of ManufactureUSA -UT
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Ekron 556 Ekron
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 9 oz |
| Length | 5.9" |
| Outer Diameter | 1.77" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.