5.56 Rifle
Exigent Defense FireTeam556
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeExigent DefenseModelFireTeam556Design Caliber5.56Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: FireTeam556 FireTeam556
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | None |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 14.2 oz |
| Length | 5.75" |
| Outer Diameter | 1.62" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.