5.56 Rifle
Surefire SOCOM556
5.56 suppressor

Manufacturer
MakeSurefireModelSOCOM556Design Caliber5.56Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: SOCOM556 RC2
Features
| Caliber Range | 5.56 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | SOCOM Series Fast-Attach |
| Mount Removable | No |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 17 oz (Includes Mount) |
| Length | 6.4" (Includes Mount) |
| Outer Diameter | 1.5" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.