7.62 Rifle
Resilient Suppressors Putnik
7.62 suppressor

Manufacturer
MakeResilient SuppressorsModelPutnikDesign Caliber7.62Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Putnik Putnik
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 24x1.5 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel, Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 20.9 oz |
| Length | 6.2" |
| Outer Diameter | 2.365" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| .308, 6.5 Creedmoor | 14.5" |
| 5.45×39, 5.56, 7.62×39, 300BLK (supersonic & subsonic) | 12" |
| USING BRAKE 5.45×39, 5.56, 7.62×39, 300BLK (supersonic & subsonic) | 8" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.