7.62 Rifle
Resilient Suppressors Simple Man
7.62 suppressor

Manufacturer
MakeResilient SuppressorsModelSimple ManDesign Caliber7.62Country of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Simple Man Simple Man
Features
| Caliber Range | 7.62 |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread 5/8x24 |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 13.4 oz |
| Length | 6.575" |
| Outer Diameter | 1.615" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| 300 Blackout Subsonic | 5" |
| 300 Blackout, 7.62×39 | 7" |
| 5.56/223, 6.5 Grendel, 6 ARC, 5.45×39 | 10.3" |
| .308, 6.5 Creedmoor, .243 Win | 14.5" |
| 30-06, 270 Win | 16" |
| 300 RUM, 300 PRC, 300 Win mag, 6.5 PRC, 7mm mag, 7mm PRC | 22" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.