9mm Pistol
Resilient Suppressors Free Bird .36
9mm suppressor

Manufacturer
MakeResilient SuppressorsModelFree Bird .36Design Caliber9mmCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Free Bird .36 Free Bird .36
Features
| Caliber Range | 9mm |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 16.3 oz |
| Length | 7.47" |
| Outer Diameter | 1.49" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|---|
| 300BLK / .338 ARC Supersonic | 7" |
| 5.56/223 , 6mm ARC , 350 Legend | 10.5" |
| 8.6 Blackout | 12" |
| .308 Win, 6.5 Creedmoor, 30-30, .243 Win | 14.5" |
| 30-06, 270 Win, 6.5 PRC, 22-250 | 16" |
| 7mm PRC, 300 WIN | 7" |
| 300PRC | 22" |
| .338 Lapua | 26" |
| 9mm / .38 Special / .357 Magnum / 300BLK / .338 ARC Subsonics | 0" |
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.