9mm Pistol
Silencer Co. S98
9mm suppressor
Manufacturer
MakeSilencer Co.ModelS98Design Caliber9mmCountry of ManufactureUSA - TX
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Eccentric bore axis design for 9mm handguns
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: S98 S98
Features
| Caliber Range | 9mm |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | 1/2x28 QD Mount |
| Mount Removable | No |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | Titanium (Grade 5) |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 7 oz |
| Length | 5.54" |
| Outer Diameter | 1.625" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.