5.56 Rifle
Advanced Armament Corporation M4-2000
5.56 / 6mm suppressor

Manufacturer
MakeAdvanced Armament CorporationModelM4-2000Design Caliber5.56 / 6mmCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: M4-2000 Printed
Features
| Caliber Range | 5.56 / 6mm |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | 1x16LH QD |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 16.7 oz |
| Length | 6.05" |
| Outer Diameter | 1.63" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.