5.56 Rifle
Strategic Sciences MFMD-5.56
5.56 NATO suppressor

Manufacturer
MakeStrategic SciencesModelMFMD-5.56Design Caliber5.56 NATOCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: MFMD-5.56 0.0
Features
| Caliber Range | 5.56 NATO |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Direct Thread |
| Mount Removable | No |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Inconel |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 20 oz (Includes Mount) |
| Length | 4.7" (Includes Mount) |
| Outer Diameter | 0" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.