7.62 Rifle
Advanced Armament Corporation 300-SD
7.62 / 300blk suppressor
No image available
Manufacturer
MakeAdvanced Armament CorporationModel300-SDDesign Caliber7.62 / 300blkCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: 300-SD 300-SD
Features
| Caliber Range | 7.62 / 300blk |
| Backpressure | Hybrid |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | 1/16LH Thread QD |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | No |
Construction
| Material | TITANIUM |
| Manufacturing Method | 3D Printed |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 12.2 oz |
| Length | 8" |
| Outer Diameter | 1.6" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.