7.62 Rifle
Q Tall Boy
7.62 NATO suppressor

Manufacturer
MakeQModelTall BoyDesign Caliber7.62 NATOCountry of ManufactureUSA
SCOUT REPORT
About this Suppressor
Sound Study Data
No Public Data Found
Check Price
Where to Buy
Full Specifications
Showing specs for: Tall Boy Tall Boy
Features
| Caliber Range | 7.62 NATO |
| Backpressure | High |
| Hub Compatible | No |
| Included Mount | Quickie Fast Attach |
| Mount Removable | Yes |
| User Serviceable | No |
| Full-Auto Rated | Yes |
Construction
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Method | Welded |
| Finish | Cerakote |
| Weight | 19 oz |
| Length | 10.25" |
| Outer Diameter | 1.75" |
Barrel Length Restrictions
Check with manufacturer for official barrel length restrictions.
| Caliber | Min. Barrel Length |
|---|
Reviews & Field Reports
Links above point to third-party sites. SilencerScout does not control their content and earns no affiliate commission from these review links.